DÖNÜŞÜM BUGÜN

BUMKAD, Mühendis Kadınları Sektöre Kazandırıyor!!

Bursa Mühendis Kadınlar Derneği (BUMKAD), “Dönüşüm Bugün” Projesi ile çeşitli sebeplerle sektörden ayrılan kadın mühendisleri tekrar sektöre kazandırmaya hazırlanıyor. Bu projeyle beraber kadın mühendisler, aldıkları eğitimler sonucunda sektöre uzak kaldıkları arayı kapatarak geri dönebilecekler.

Türkiye’nin tek mühendis kadınlar derneği olan Bursa Mühendis Kadınlar Derneği, sektöre yönelik çalışmalarına ve projelerine devam ediyor. Daha önce “Kutup Yıldızım” projesi ile genç kadın mühendis adaylarına mentorluk eğitimi veren BUMKAD, bu kez meslekten uzak kalan kadınları mesleğe kazandırmaya hazırlanıyor.

Dönüşüm Bugün projesi ile çeşitli nedenlerle meslekten uzak kalmış ve tekrar geri dönmek isteyen kadın mühendisler, BUMKAD ile beraber mesleğe tekrar emin adımlarla geri dönebilecekler. Proje kapsamında hazırlanan gelişim planlaması ile gerekli yetkinlikler kadın mühendislere tekrar kazandırılacaktır.

Projenin hedef kitlesinde yer alan kadın mühendisler hangi mühendislik dalından mezun olduğuna bakılmaksızın, eğitimlere dahil olabilecekler. Projeye katılacak olan kadın mühendislerin sektörde en az 3-5 yıl çalışmış ve sektörden en fazla 3 yıl uzak kalmış olması gerekmektedir.

Projeye katılacak olan kadın mühendisler, mülakatlar yapılarak belirlenecektir ve kriterlere uygun olanlar projeye dahil edilecektir. Kriterlere uygun olan kadın mühendislerin mevcut durumları ve hedeflenen yetkinlikleri arasındaki farklar analiz edilerek eğitim ihtiyaçları belirlenecektir.

Projenin başlamasıyla beraber kadın mühendislerin teknik ve davranışsal eğitimleri planlanarak yoğun bir eğitim sürecine girilecektir. Yoğun ve nitelikli eğitimler sonrası yapılacak olan mülakat görüşmeleri simülasyonlarında, iş görüşmelerine yetkin ve özgüvenli şekilde hazır hale geleceklerdir.

Proje sırasında oluşan iletişim ağı ise kadın mühendislerin işe dönüş süreçlerinde kullanabilecekleri önemli bir seçenek olacaktır.

Bu proje, sektörden uzak kalan kadın mühendisleri mesleğe tekrar geri kazandırmayı ve zamanla oluşan farkı ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Ama hedef yalnızca bu değildir. Yıllarca eğitim almış, kendine bilgi-birikim anlamında yatırım yapmış kadınlara sektörde her zaman ihtiyaç vardı ve var olmaya da devam edecektir. BUMKAD, sektörde aktif olarak çalışan veya mühendis adayı olan kadınların yanında olduğu kadar, meslekten uzak kalan kadınların da yanındadır ve her zaman destek olmayı borç bilecektir.

Mühendislik, çoğunlukla erkeklere özgü bir meslek olarak tanımlanıyor. Bursa Mühendis Kadınlar Derneği olarak mesleğin cinsiyeti olmaz diyoruz ve bu tanımı değiştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

Dönüşüm bugün başvuru formunu doldurmak için aşağıdaki linke tıklayınız

DÖNÜŞÜM BUGÜN KVKK & BAŞVURU FORMU